Ako chovať hydinu

Užitočné informácie pre správny chov hydiny

Podstielka

Podstielka by mala dosahovať hrúbku min. 15 cm a mala by byť zo slamy. Musí byť suchá, aby nezačala plesnieť!

Teplota

Dospelá hydina znesie minimálnu teplotu 8°C. Mládkam je vhodné zabezpečiť vyššiu teplotu podľa veku a druhu.

Čo je potrebné urobiť pred kúpou nosníc

  1. Priestor budúceho chovu je potrebné pred naskladnením hydiny vydezinfikovať. Môžete použiť práškový chloramín, Virocid, tekuté savo, vápno alebo iný dezinfekčný prostriedok dostupný v drogérii alebo veterinárnej lekárni (Lastanox, KMnO4, ktorý si pripravíte podľa návodu na obaloch). Najlepšie je prostriedkom vystriekať celý odchovný priestor alebo ho pridať do farby, ak budete aj bieliť steny a podlahy. Vyumývať v roztoku treba aj napájačky a kŕmidlá.
  2. Do odchovného priestoru pripravte dostatočne hrubú podstielku, aby zvieratá neprechladli od nožičiek. Môžete použiť slamu, seno, piliny, hobliny. Podstielka musí byť suchá, aby nezačala plesnieť! Podstielka by mala dosahovať hrúbku min. 15 cm a mala by byť zo slamy.
  3. Pred naskladnením pripravte hydine napájanie a kŕmenie. Ideálna je mierne teplá voda, do ktorej pridáme antistresový vit. C

Aby nosnice nastúpili do znášky včas, je vhodné na obdobie adaptácie na nové podmienky zaistiť originál krmivo pre nosnice, ktoré môžete zakúpiť v obchode s kŕmnymi zmesami.

Mládkam vo veku 10-týždňov nie je nutné dohrievať chovný priestor, ak majú dostatočne hrubú podstielku a teplota v odchovni neklesne pod 12 st. Celzia. Telesnú teplotu si vedia regulovať sami. Ak máte predsa obavu, je vhodné použiť jednoduchú infražiarovku. Dospelá hydina znesie minimálnu teplotu 8 st. Celzia

Aby hydina mala dostatočný priestor a nezačala sa ozobávať, treba dbať na to, aby na 1 m2 odchovne pripadalo maximálne 4 ks nosníc. Vo voľnom výbehu na jednu sliepku 10m2. Platí, že ak si môžeme dovoliť poskytnúť hydine viac priestoru, o to lepšie.

Kŕmenie

Najideálnejšie sú kŕmne zmesi kúpene v chovateľských potrebách, ktoré obsahujú všetky minerály a vitamíny potrebné pre dobrú znášku. V prípade prípravy kŕmnej zmesi doma správny pomer je nasledovný:

šrot ovsený : pšeničný : kukuričný : strukovinový v pomere 1:3:1:2.

Pri večernom kŕmení pridávame od 9-10 týždňov 20-30 g pšenice v zrne / 1 ks. Do tejto zmesi sa primiešava minerálny premix pre nosnice. Nosniciam nepodávame v kŕmnej zmesi jačmeň - pôsobí na znášku DEPRESÍVNE, čiže znižuje znášku. Najvhodnejším doplnkom kŕmenia sú tzv. vlhké "miešaniny", ktoré podávame ráno. To znamená, že do zmesi šrotov primiešavame rôzne prílohy podľa ročného obdobia alebo domáce jedálenské zvyšky. Sú to postrúhané okopaniny - zemiaky, repa, tekvica, kaleráby, prerastené uhorky, a iné posekané zelené krmivo - lucerna, žihľava, púpava, rebríček, šalát a iné. V zime sušené zelené krmivo - mleté, šrotované, sekané. Vzniknutú miešaninu môžeme aj obárať horúcou vodou, ale len tak, aby sme dosiahli DROBIVÚ konzistenciu, pretože mazľavá by sa lepila hydine na zobáky! Aby mali silnú škrupinku vajec, nadrobno podrvíme vysušené škrupiny vajec a pridávame do krmiva.